اکسید آلومینیوم

(یافالوکس)

اکسید آلومینیم یا آلومینا از گروه مواد سرامیکی ، جایگاه خاصی را از نقطه نظرکاربرد و تکنولوژی در میان سایرمواد سرامیکی داشته و به طور معمول از کانی های حاوی هیدروکسیدهای طبیعی آلومینیوم نظیر کانی بوکسیت بدست می آید. خواصی چون دیرگدازی بالا و خواص حرارتی بسیار خوب، سختی بسیار بالا، مقاومت به سایش کم نظیر، فراوانی در طبیعت و نیز روش های استحصال نسبتا کم هزینه، امکان استفاده در ساخت ترکیبات جدید با خواص ویژه، این ماده را در دسته مواد اولیه اصلی صنایع متنوعی از جمله: صنایع سرامیک های مهندسی، شیشه و لعاب، دیرگداز، ساینده ها، صنایع اوپتیک، صنایع الکترونیک، صنایع دفاع، صنایع شیمیایی، سیمان، رنگ و بسیاری صنایع دیگر قرار داده است. اکسید آلومینیوم دارای پلی مورف های مختلفی است که در تبدیلات فازی حین عملیات حرارتی هیدروکسید آلومینیوم ایجاد می شوند. این فازها از گاما آغاز شده و به آلفا یا کوراندوم ختم می گردند که فاز آلفا پایدارترین و پر کاربردترین نوع اکسید آلومینیوم است.

یافالوکس* نام تجاری اکسید آلومینیوم تولید شده در یافته های سرامیکی پیشرفته است که با در نظر گرفتن خواص مورد انتظار در صنایع گوناگون با تکیه بر دانش پژوهشگران بومی و ابزار مدرن آزمایشگاهی و صنعتی، طراحی بهینه سازی و تولید شده است.

در هر یک از انواع این محصول خلوص، مورفولوژی، توزیع اندازه ذرات، اندازه کریستالیت ها، میزان و نحوه رشد کریستال ها، با دقت تحت کنترل قرار گرفته و کیفیت آن در حین تولید توسط ابزار دقیق آزمایشگاهی مطابق با استانداردهای روز دنیا نظارت میگردد.

خردایش و کنترل دقیق منحنی توزیع اندازه ذرات یافالوکس از مزیت های این محصول به شمار میرود که در نتیجه امکان حذف آسیاب برای مصرف کننده، کاهش دمای سینترینگ، دانسیته بالا بعد از سینترینگ، بسته بندی مناسب تر با جرم حجمی کمتر را در پی خواهد داشت.

با علم به تاثیر عوامل فیزیکی و شیمیایی بر ریزساختار و خواص نهایی اکسیدآلومینیوم، انواع مختلف یافالوکس جهت کاربردهای متنوع ساخته شده است و از این رو انتخاب صحیح آن می تواند شرایط زیر را برای محصول نهایی به ارمغان بیاورد.

  • مقاومت شیمیایی بالا
  • خواص حرارتی و دیرگدازی بسیار خوب
  • مقاومت به سایش بسیار بالا
  • خواص دی الکتریک عالی
  • خواص مکانیکی بسیار خوب
  • مقاومت به خزش بالا و خواص ترمومکانیکی بسیار خوب جهت استفاده در نسوز کوره ها
  • منحنی سینترینگ پهن و تحت کنترل
جدول کاربرد یافالوکس :
یافالوکس GZM GCG101 CG101/1 GCR45 GC121 GC333 GC336 GC339 GCR GCT PHK PH PN PVN
صنایع ساینده * * * *
فیلترها و کاتالیست ها * * * * * *
سرامیک های مهندسی * * * * *
محصولات ذوبی * * * *
سرامیک های ضد سایش * * * * *
رنگدانه ها * * *
نیمه هادی ها و الکتروسرامیک ها *
صنایع ریخته گری * * * *
نسوز های شکل دار * * * * * * *
نسوز های مونولیتیک * *
جرم های پاششی * * *
لعاب * * * * *
پوشش ها * * *
صنایع شیمیایی * * *
صنایع دارویی * *
آجرهای آلومینا بالا * *
ابزار برش *

انواع یافالوکس